Čínská velvyslankyně paní Ma Keqing hovořila o vztazích ČR a Číny a řadě dalších témat

Čínská velvyslankyně paní Ma Keqing hovořila o vztazích ČR a Číny a řadě dalších témat

Velvyslankyně Čínské lidové republiky Její Excelence paní Ma Keqing poskytla rozhovor pro ParlamentníListy.cz. Hovořila v něm například o ekonomických vztazích České republiky a Číny, státní návštěvě prezidenta ČR v Číně z čínského pohledu, o mezinárodní situaci, budování infrastruktury, která má přinést lepší spojení mezi Čínou a Evropou či o podnikání v Číně nebo o tématu lidských práv.

 

Sdělila například, že v České republice působí rok a během této doby navštívila již téměř polovinu krajů. „…měla jsem příležitost poznat některé okouzlující české tradice, seznámila jsem se s mnoha lidmi nejrůznějších profesí a můj celkový dojem je velmi dobrý,“ uvedla paní velvyslankyně. V budoucnu se prý chce více věnovat studiu češtiny, aby Čechům lépe rozuměla.

V rozhovoru připomněla, že Čína už více než třicet let razí politiku reforem a otevírání se světu. „S radostí jsme zaznamenali, že čínsko-české vztahy v loňském roce nastoupily na cestu normálního vývoje a Česká republika se stala důležitým partnerem Číny v oblasti střední a východní Evropy,“ zdůraznila například paní Ma Keqing.

Spolupráce mezi Čínou a Českou republikou je podle ní intenzivní hlavně v oblastech investic do výroby, zdravotnictví nebo cestovního ruchu. „Čínská strana je ochotná na základě poptávky čínského trhu rozšířit dovoz produktů z Česka,“ uvedla také paní velvyslankyně.

V jedné z odpovědí též sdělila: „Věřím, že nejdůležitějším faktorem podporujícím rozvoj čínsko-českých ekonomických a obchodních vztahů je vzájemná poptávka, snaha dosáhnout zisku a oboustranné výhodnosti, jinými slovy tržní síla. Lidský faktor je při podpoře vzájemného obchodu také velmi důležitý. V čínštině existuje rčení „když mnoho lidí přikládá, plamen šlehá vysoko“. Doufám, že stále více významných českých osobností bude podporovat ekonomickou a obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi a aktivně se do ní zapojí.“

Rozhovor vyšel jen několik dní po oslavách čínského nového roku. Podle tradičního čínského kalendáře je nový rok ve znamení Ovce, navíc v rámci šedesátiletého cyklu čínského kalendáře v jedinečné kombinaci. „Ráda bych proto českým přátelům popřála do roku Ovce hodně štěstí a mnoho splněných přání,“ uvedla paní velvyslankyně.

Celý rozhovor naleznete ZDE.