Premiér Sobotka: Přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Čínou by mohlo odstartovat již letos v říjnu

Premiér Sobotka: Přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Čínou by mohlo odstartovat již letos v říjnu

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka dnes přijal zplnomocněnou velvyslankyni Čínské lidové republiky v ČR Ma Keqing. Hlavním tématem jednání bylo další prohloubení vzájemné spolupráce a strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou.

 

Premiér Sobotka diskutoval s velvyslankyní především o stavu přípravy přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi.„Paní velvyslankyně mi dnes potvrdila, že přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem by se mohlo podařit odstartovat již letos v říjnu. Předala mi zároveň osobní dopis premiéra Číny Li Keqianga, ve kterém tuto informaci rovněž potvrzuje. Právě s čínským premiérem jsem o otevření linky jednal minulý rok v prosinci v Bělehradě, dotažení této věci do úspěšného konce považuji za velmi dobrou zprávu pro Českou republiku. Díky přímému leteckému spojení dojde mezi oběma zeměmi k významnému impulsu a intenzivnější spolupráci v oblasti vzájemných obchodních vztahů, nových investic, cestovního ruchu, exportu či například zdravotnictví,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.Technická jednání a smluvní vztahy mezi Českým Aeroholdingem a skupinou Hainan Airlines Group, jejíž společnost Hainan Airlines má linku provozovat, by měla být dokončena do června letošního roku.

Předseda vlády společně s velvyslankyní diskutovali rovněž o plánovaných akcích, které vládu čekají v roce 2015 ve vzájemných česko-čínských vztazích.

Česká republika má zájem nabídnout Číně pokročilé technologie a moderní průmysl. Jedním z konkrétních opatření je organizace „Dnů České republiky v Šanghaji“ a přijetí záštity jako hlavní zahraniční země nad veletrhem China (Shanghai) International Technology Fair (CSIFT) ve dnech 22. dubna – 25. dubna 2015. Českou oficiální delegaci povede předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pan Jan Hamáček v doprovodu členů vlády, představitelů krajské správy a samosprávy a delegace podnikatelů a vystavovatelů.

 

DSC_2415DSC_2445DSC_2439DSC_2448DSC_2454DSC_2459

K prohloubení vzájemné spolupráce ve zdravotnictví je připravován na červen letošního roku ve formátu spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny „Health Ministers Meeting 16+1 Praha 2015“. Na toto vrcholové setkání ministrů, lékařů, vědců a podnikatelů ve zdravotnictví míří na pozvání předsedy vlády ČR vicepremiérka vlády ČLR paní Liu Yandong a ministryně zdravotnictví ČLR paní Li Bin. Součástí summitu bude otevření První kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové.

Premiér Sobotka se zúčastní letos na podzim v Pekingu Summitu předsedů vlád 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Při té příležitosti počítá s uskutečněním bilaterální návštěvy Čínské lidové republiky za doprovodu početné podnikatelské delegace. Hlavními očekávanými tématy návštěvy předsedy vlády v Číně bude další posílení vzájemných investic, zintenzivnění a zjednodušení obchodních vztahů, rozšíření spolupráce ve vzdělávání, v energetice a v zemědělství nebo vybudování ekonomické a technologické zóny pro čínské investory v Moravskoslezském kraji.

Zdroj text a foto: vlada.cz