České dny v Šanghaji – mimořádná příležitost pro ČR

České dny v Šanghaji – mimořádná příležitost pro ČR

České dny v Šanghaji – tak se jmenovala mimořádně úspěšná několikadenní akce, díky které se podařilo ještě více otevřít dveře českému byznysu do Číny. České dny v Šanghaji se uskutečnily ve dnech 22.4.-25.4.2015 a Česká republika se v rámci nich poprvé obsáhle prezentovala v Číně jako země v srdci Evropy, která je kulturně a turisticky přitažlivá, technologicky a průmyslově vyspělá a nabízí stejně tak výhodné investiční příležitosti, jako nepřehlédnutelné výtvory českého současného umění a moderního designu. ČR se v rámci toho stala také hlavní partnerskou zemí prestižního technologického veletrhu China Shanghai International Technology Fair 2015 (CSITF) v Šanghaji.

 

Program Českých dnů v Šanghaji symbolicky odstartoval 22. 4. na veletrhu Auto Shanghai 2015, kde automobilka Škoda Auto představila v čínské premiéře dva zcela nové modely: novou Škodu Fabia a krátce po světové výstavní premiéře v Ženevě i novou Škodu Superb.

Následně byl zahájen veletrh CSITF, jehož byla Česká republika poprvé hlavním zahraničním partnerem a prezentovala se zde jako „technologické srdce“ Evropy. Představilo se zde více než šest desítek českých společností a další zástupci různých českých institucí včetně některých vysokých škol. Jednalo se o podnikatelské subjekty z více než deseti převážně high-tech sektorů; od environmentálních technologií, energetiky, strojírenských technologií, letectví, IT, až po nano a bio technologie, zdravotnictví a finanční služby. Nechyběl ani tradiční automobilový průmysl a dopravní strojírenství, sklářský průmysl a vzdělávací a vědecko-výzkumné instituce. Čínští partneři a zákazníci mají totiž velký zájem o automobily, letadla a těžké strojírenství, stejně jako o špičkové české biotechnologie a nanotechnologie.

V rámci zahajovacího ceremoniálu veletrhu CSITF 2015 podepsal prezident Komory Jaroslav Tvrdík Memorandum o spolupráci mezi Smíšenou česko čínskou komorou vzájemné spolupráce a Kanceláří organizačního výboru veletrhu China (Shanghai) International Technology Fair.

„Veškeré aktivity v rámci Českých dnů v Šanghaji mají za cíl pomoci českým producentům a výrobcům ať už při hledání silných investorů nebo při hledání exportních příležitostí na rozsáhlém čínském trhu,“ uvedl Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, která měla na organizaci akcí v rámci Českých dnů v Šanghaji výrazný podíl.

 

DSC_0307DSC_0165DSC_2640DSC_2774DSC_2790IMG_4624IMG_4673IMG_4745IMG_4762IMG_4809IMG_4845

 

České dny v Šanghaji podpořila vůbec nejpočetnější delegace českých politiků a podnikatelů v čele s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem a součástí které byli i ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek a ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček, hejtmani tří českých krajů – předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Tato významná akce se stala i příležitostí k podpoře bilaterálních vztahů a dalšímu rozvoji spolupráce. Na veletrhu bylo proto slavnostně podepsáno několik memorand o spolupráci. Jednalo se například o podpis Memoranda o regionální spolupráci mezi hlavním městem ČR Prahou a vládou města Šanghaje, neboť obě tato města mají zájem stát se partnery. Dále došlo za účasti ministra Jana Mládka k podpisu memoranda mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a mezi ministerstvy obchodu Šanghaje a provincie Če-ťiang.

Za účasti ministra Svatopluka Němečka došlo také k podpisu Memoranda o spolupráci mezi Fakultní nemocnicí Hradec Králové a úřadem zdravotnictví města Šanghaje o investici do vybudování společného vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové. Toto centrum má potenciál stát se úspěšným příkladem nejen česko-čínské spolupráce, ale dokonce i spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, neboť se stane centrem tradiční čínské medicíny pro země severovýchodní Evropy.

V průběhu veletrhu se uskutečnilo též setkání českých a čínských podnikatelů „Czech-China Business Forum 2015: Trade, Investment and Technology“, které zahájil ministr Jan Mládek. Účastníci veletrhu z ČR měli též možnost navštívit šanghajské společnosti z oblasti letectví, životního prostředí a high-tech.

 

IMG_4845Svými turistickými lákadly se v rámci Českých dnů v Šanghaji pochlubily také české kraje – Jihomoravský, Moravskoslezský, Plzeňský a Hlavní město Praha. Na programu byl i bohatý kulturní program včetně vystoupení cimbálové muziky Lália z Velkých Bílovic či české skupiny Čechomor.

Během týdne, kdy byly v ČLR přítomny delegace účastníků Českých dnů v Šanghaji, došlo také na návštěvy partnerských provincií. Vedení delagace v čele s Janem Hamáčkem v doprovodu delegace Plzeňského kraje zamířila do města Chang-čou v provincii Če-ťiang. Návštěvu měst Nan-ťing a Su-čou v provincii Ťiang-su měla na programu delegace vedená hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem. V Nan-ťingu se uskutečnil seminář zaměřený více na investice do ČR – „Invest in the Czech Republic – Your Gateway to Europe“. V Su-čou se přibližně padesát firem zúčastnilo tamního workshopu „Czech-China Technology Cooperation Day“.

 

IMG_4673V Šanghaji došlo také ke slavnostnímu otevření prodejní galerie české sklářské společnosti MOSER za účasti vedení české delegace, vrcholového vedení společnosti MOSER a výhradního distributora jejich sklářských výrobků na čínském trhu, společnosti CEFC.

České dny v Šanghaji zakončila vernisáž výstavy „Art From the Hearth (of Europe)“, která představuje moderní umění šestnácti českých umělců, malířů a fotografů, a to v prestižní a tisíci lidmi navštěvované galerii Shanghai Gallery Power Station of Art.

 

Zajímavý článek o akci od pana Josefa Zlamala, který se Českých dnů v Šanghaji zúčastnil a prezentovat zde svou tvorbu v rámci výstavy Art from the Heart, naleznete ZDE.