Česká republika zaznamenala historicky největší čínské investice

Česká republika zaznamenala historicky největší čínské investice

Významné čínské investice zaznamenala během poslední doby Česká republika. Stalo se tak s příchodem šesté největší privátní společnosti v Číně a největší soukromé společnosti v Šanghaji CEFC China Energy Company Limited (dále jen CEFC) na český trh. K uzavřením dohod o spolupráci mezi CEFC a jejími českými partnery došlo během oficiální návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana v ČLR. CEFC se díky rozsahu nynějších investic stala největším čínským investorem v ČR.

 

CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a ČR si vybrala jako hlavní základnu svých evropských aktivit. O tom, že své záměry myslí vážně, svědčí například nákup budovy bývalé Živnobanky, jednoho ze skvostů secesního stavitelství v ČR, v centru Prahy. Ta se má stát sídlem společnosti nejen pro ČR, ale i pro země střední a východní Evropy. CEFC se také stala vlastníkem renesančního Martinického paláce v Praze. Podle vyjádření některých ekonomů svědčí tyto investice o tom, že nemovitosti v centru Prahy jsou atraktivní a čínský kapitál je třeba brát opravdu vážně.

 

Vstup do Slavia Praha

Překvapením byl rovněž vstup CEFC do fotbalového klubu Slavia Praha. CEFC pomůže zachránit nejstarší český klub před hrozícím konkurzem. „Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má SK Slavia Praha. Chceme ze Slávie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří – na vrchol,“ uvedl pan Chan Chauto, prezident CEFC.

CEFC také podepsala dohodu o strategickém partnerství s leteckou společností Travel Service, největším tuzemským leteckým přepravcem. Z pražského letiště chce díky tomu vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do středoevropského regionu.

Zájem o české pivovary

Jako investor CEFC rovněž vstoupila do společnosti Pivovary Lobkowicz Group. „Respektujeme tradici českého pivovarnictví a piva, které je v české kultuře silně zakořeněné,. České pivo dosahuje prvotřídní kvality a světového věhlasu. Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v České republice dlouhodobě úspěšně působit,“ uvedl pan Chan Chauto.

CEFC se stala i strategickým partnerem mediálních společností Médea Group a Empresa Media. Společnost rovněž navýšila podíl v česko-slovenské skupině J&T Finance Group a získala podíl v J&T Bank AO.

Vstup CEFC na český trh byl jednou z médii nejsledovanějších událostí. Podle některých ekonomů čínský kapitál pomůže ČR. Očekávají také, že tyto investice budou následovat další čínské společnosti a čínské investice. Agentura CzechTrade potvrdila, že ČR v současné době zaznamenána vlna zájmu čínských investorů o Českou republiku, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty.

 

navs_clrK uzavření dohod o spolupráci CEFC a jejích českých partnerů došlo během oficiální návštěvy prezidenta ČR pana Miloše Zemana v Číně. Během této pracovní cesty pan prezident rovněž navštívil centrálu společnosti CEFC China v Šanghaji.

Pan prezident při této příležitosti uvedl, že CEFC China je přední čínskou společností obchodující a investující v ČR, a poděkoval CEFC za její podporu věnovanou ČR a česko-čínské spolupráci. Předseda představenstva CEFC Ye Jianming následně dodal, že investice CEFC v ČR, které byly dosud zaměřené především na energetiku a finanční sektor, se nyní rozšířily také např. na leteckou dopravu, mediální komunikaci a další obory. Prezident Miloš Zeman se v Šanghaji take setkal s představiteli více než dvaceti velkých čínských společností a významných společností Šanghaje.

 

Foto: Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce a Velvyslanectví ČR v Pekingu