Boni pueri měli v Číně obrovský úspěch

Boni pueri měli v Číně obrovský úspěch

Vyprodané nejprestižnější koncertní sály v celé Číně, tisíce nadšených posluchačů, dlouhé ovace ve stoje, neopakovatelná atmosféra – uměleckým zážitkem skutečně na té nejvyšší úrovni se stalo turné pěveckého chlapeckého sboru Boni pueri v Číně. Uskutečnilo se ve dnech 15. – 27. srpna 2016 a jeho generálním partnerem byla Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce.

 

Pěvecký sbor Boni pueri vystoupil nejprve 17. srpna na slavnostním koncertu v National Centre for the Performing Arts v Pekingu, na pódiu sálu pro několik tisíc lidí. Hlediště přitom bylo zcela vyprodané a zahrnulo chlapce ovacemi, nadšenými výkřiky a potleskem ve stoje. Boni pueri sklidili takový úspěch i díky novému repertoáru, neboť jakmile zazněly čínské skladby, lidé v sále dávali najevo nadšení a zpívali spolu se sborem.

„Bylo to úchvatné a velmi dojemné, děkujeme vám, je to ohromný úspěch nejen pro vás, ale pro celou naši zemi,“ poděkoval sboru prezident Komory Jaroslav Tvrdík.

V National Centre for the Performing Arts se konala také recepce, na kterou zavítali představitelé města Pekingu, diplomaté a obchodní partneři České republiky.

Další zastávkou v rámci turné bylo město Baotou v provincii Vnitřní Mongolsko. Odtud se pak sbor vypravil do Šanghaje, kde koncertoval v největším sále celé megapole – v Shanghai Oriental Art Center. Právě zde si jeden a půl tisíce posluchačů opět vyžádalo několik přídavků a poslední skladbu v čínštině zpívali společně s Boni pueri. Také zde se uskutečnila recepce za přítomnosti představitelů města Šanghaje, generálního konzulátu a obchodních partnerů ČR.

 

National Center the for Performing Arts 7National Center the for Performing Arts 2National Center the for Performing Arts 12CCTV Peking - pro olympijskā studio 2CCTV Peking - nat†üen° pro olympijskā studio 3CCTV Peking - nat†üen° pro olympijskā studioJinan Grand Theatre 2Jinan Grand Theatre 2Jinan Grand Theatre 3Jinan Grand TheatreNational Center the for Performig Arts Peking 1National Center the for Performig Arts Peking 2National Center the for Performig Arts Peking 4turne Boni Pueriturne Boni Pueri 2

 

Po Šanghaji následovaly koncerty v Jinanu v Jinan Grand Theatre a v Guaghzhou, kde sbor vystoupil v Guaghzhou Opera House.

Sbor Boni pueri je v Číně velmi populární. Poprvé zde vystupoval v roce 2010, kdy přijal pozvání na Shanghai China International Arts Festival. V září 2015 vystoupil při příležitosti návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana v Šanghaji. Také díky tomu, že chlapci zpívali například před čínským prezidentem a jejich umění vysílala také největší čínská televize CCTV, jsou Číňany velmi obdivováni.

 

foto pro tisk - CCTV Peking - nat†üen° pro olympijskā studioBěhem pobytu v Pekingu navíc televize CCTV natáčela se sborem klip. Protože v CCTV zpěv chlapců velmi zaujal, zalíbila se zvlášť skladba Bedřicha Smetany Vltava, bylo přislíbeno, že ve finálovém Olympijském studiu z Pekingu se bude hrát jako zahajovací znělka česká skladba právě v podání Boni pueri.

Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982 a patří mezi významná světová tělesa. Navazuje na tradici sboru „Boni pueri“, který prvně působil v kapitule sv. Víta v Praze již v roce 1252. Dvousetčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 do 19 let, dosud absolvoval více než 3500 samostatných koncertů po celém světě. Opakovaně zavítal například do Číny, USA, Kanady, Japonska, Jižní Korey a většiny evropských zemí. Boni Pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích.

Spolupráce Komory a Boni pueri v rámci turné nebyla náhodná. Pěvecký sbor vystupoval již několikrát v rámci slavnostních událostí, na jejichž organizaci se Komora podílela, jakými byly China Investment Forum, Health Ministers Meeting či slavností ceremoniál k otevření nové letecké linky China Eastern mezi Prahou a Šanghají na Pražském hradě.