Boni pueri v televizi viděla miliarda Číňanů

Boni pueri v televizi viděla miliarda Číňanů

Tisíce posluchačů je znají z koncertních síní nejen Evropy, miliony z televize, kde zpívávají hymnu, ale miliardu diváků naráz nasbírali až nyní. Chlapecký sbor Boni pueri se vrátil z turné po Číně.

 

HRADEC KRÁLOVÉ / Královéhradecký sbor Boni pueri nesklízel ovace vstoje jen v prestižní National Centre for the Performing Arts v Pekingu, ale i na dalších koncertech v Šanghaji, Jinanu, Baotou a Guangzhou. Zpěváky se sbormistrem a ředitelem Pavlem Horákem čekalo i vystoupení v největší čínské televizi CCTV.

Přímo z pekingského letiště si CCTV odvezla chlapce do studia, kde s nimi natočila znělku, která byla součástí olympijského vysílání z brazilského Ria. Studio bylo ohromné a simulovalo barvami i dekorací brazilské pobřeží. Nejenže televize poslala pro zpěváky autobus, ale pozvala je také na večeři.

„Byla to pro nás opravdu velká čest. CCTV pokrývá miliardu lidí a my mohli být součástí vysílání, které Číňané velmi pozorně sledovali. Běželo na velkoplošných obrazovkách i v hotelových restauracích nebo v parcích. Byl to ohromný zážitek,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.

První koncert Boni pueri byl v monumentální budově National Center for Performing Arts – Velkém Národním divadle v Pekingu. A bylo vyprodáno.

V první části zněla klasická hudba českých a evropských mistrů a směs českých lidových písní, ve druhé písně z celého světa a filmové melodie doplněné choreografií. Nadšení a výkřiky bravo vyvolaly i dvě skladby, které Boni pueri nastudovali v čínštině. „Prestižní Národní divadlo v Pekingu stejně jako ostatní sály, kde jsme zpívali, je dechberoucí stavbou a patří k nejkrásnějším v celé Číně. Budova, která pojme šest a půl tisíce diváků, je vystavěna ve tvaru kapky a vstupujete do ní pod hladinou jezera,“ říká Pavel Horák.

Po příletu do Šanghaje čekalo zpěváky překvapení. Generální partner turné je vzal na večerní plavbu po řece Huangpu.

„Byl to nádherný zážitek, všechno jsem fotil i natáčel, bylo to něco bezvadného. Moc jsme si to užívali. Na turné jsem se moc těšil, zatím jsem cestoval se sborem jen po Evropě. Máme nejlepší sály a nejlepší hotely a podívali jsme se i do Vnitřního Mongolska,“ říká s úsměvem jedenáctiletý altista Lukáš Ende.

Na koncerty přišla i honorace ze Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a čínské vlády či velvyslanectví. „Moc a moc jsme o Boni pueri slyšeli, vaše práce je vynikající a obdivuhodná. Už abychom mohli být v sále a poslouchat váš koncert. Moc rádi bychom s Boni pueri navázali užší kulturní spolupráci, určitě se ještě potkáme,“ řekla čínská ministryně vlády.

Poprvé v historii se sbor vypravil i do Vnitřního Mongolska nebo na jih Číny do třetího největšího čínského města Guangzhou. „Všechny sály, ve kterých jsme koncertovali, zasluhují obdiv, jsou obrovské, dokonalé a mají i vynikající zázemí pro umělce a techniku. Budovy, které je skrývají, jsou architektonickými skvosty. Bylo to pro nás jedno z nejprestižnějších turné, vždyť jsme zpívali ve třech nejúžasnějších sálech Číny. Pro turné jsme připravili na přání pořadatelů nový repertoár a byli jsme moc rádi, že se publiku líbil, přidávali jsme na přání i další skladby. Věříme, že se opět do Číny s koncertním programem vrátíme,“ dodal ředitel sboru.

Na konci listopadu odlétají dvě koncertní sestavy do Japonska a Jižní Koreje, kde stráví i Štědrý den.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 31.8.2016, Kraj Hradecký, str. 14

 

O turné Boni pueri si můžete poslechnout také v pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové ZDE.