České dny jsou zpět, a hned na celý rok! Představení projektu Český rok na nové Hedvábné stezce 2017

České dny jsou zpět, a hned na celý rok! Představení projektu Český rok na nové Hedvábné stezce 2017

České velvyslanectví v Pekingu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Chengdu pořádají během února až prosince 2017 sérii aktivit s názvem „Český rok na Hedvábné stezce“.

 

Po vzoru minulých ročníků Českých dnů (České dny v Šanghaji 2015 a České dny v regionu Bohai 2016) se opět jedná o sérii aktivit zaměřených na vybrané prioritní oblasti spolupráce česko-čínských vztahů s cílem propagace České republiky ve vybraných regionech.

Pro letošní rok byly vybrány následující sektory: všeobecné letectví, e-commerce, environmentální technologie a sport. Součástí bude také propagace tradičních českých výrobků, kultury a cestovního ruchu. Sérii jednotlivých plánovaných aktivit v daných oblastech si můžete prohlédnout v příloze článku.

Aktivity se kromě Pekingu budou v letošním roce soustředit na provincie Sichuan, Shaanxi a Zhejiang, tedy provincie, které mají své místo na nové Hedvábné stezce.

Aktivity v regionech Peking, Shaanxi a Zhejiang organizuje a zaštiťuje Velvyslanectví České republiky v Pekingu společně se Smíšenou česko čínskou komorou vzájemné spolupráce, ve spolupráci s relevantními ministerstvy, agenturami a kraji České republiky a provinciemi Čínské lidové republiky. V provincii Sichuan jsou pak aktivity organizovány Generálním konzulátem České republiky v Chengdu ve spolupráci s místními partnery, Institutem nové Hedvábné stezky a Čínsko-českým leteckým spolkem. Hlavními partnery Czech Year on Belt and Road jsou společnosti Škoda Auto, Home Credit a CEFC China Energy Company Limited.

Czech Days jsou navázány na vrcholné návštěvy z ČR a jsou prezentovány klíčovým politickým partnerům ČR v Číně, firemním asociacím a institucím a také klíčovým čínským firmám s perspektivou další spolupráce.

Koncept Czech Days jako takový odstartoval v roce 2015, kdy se v Šanghaji ve dnech 22. -25. dubna uskutečnily tzv. České dny (více o akci se dočtete zde). Jednalo se o sérii několika aktivit směřujících k posílení image České republiky jako země turisticky přitažlivé, technologicky a průmyslově vyspělé, nabízející výhodné investiční příležitosti i nepřehlédnutelné výtvory českého současného umění a moderního designu. Vzniklý koncept byl následně použit pro nadcházející ročníky Czech Days.

V roce 2016 se Czech Days, neboli Czech Days in Bohai Region, uskutečnily v regionu Bohai, který tvoří města Peking, Tianjin a provincie Hebei. Opět se jednalo o sérii aktivit s cílem propagace České republiky v Číně, které proběhly během května a června 2016 (více o akci můžete číst zde). Zatímco v roce 2015 se jednalo pouze o týdenní akci, v roce 2016 již o akci dvouměsíční.

Czech Days v roce 2017 se konají pod názvem Czech Year on Belt and Road a představují sérii aktivit realizovaných po celý rok 2017. Jejich téma – nová Hedvábná stezka – bylo vybráno tak, aby nejen podpořilo aktivity českých firem, které zde mají své aktivity, ale současně představilo ČR jako strategického partnera pro budování nové Hedvábné stezky, tedy partnera, který může mnohé nabídnout. Ostatně zavedená tři přímá letecká spojení mezi Prahou a Čínou během uplynulého jednoho a půl roku, jsou toho důkazem. Téma navíc vhodně zapadá do iniciativy vyhlášené čínským prezidentem XI Jinpingem, kterou ČR spolu s Čínou rozvíjí prostřednictvím Bilaterálního plánu spolupráce. Nedílnou součástí je tak i česká účast na květnovém Fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci (Belt and Road Forum for International Cooperation).

Program Czech Days naleznete ZDE.