Čeští trenéři vychovávají mladé hokejisty v Pekingu

Čeští trenéři vychovávají mladé hokejisty v Pekingu

Česko-čínská spolupráce v oblasti rozvoje hokejové mládeže se úspěšně rozvíjí. Následující dva články z Číny pojednávají o úspěších a tréninku mladých pekingských hokejistů pod vedením českých trenérů.

 

Peking získal druhé místo na mistrovství Číny chlapců U18 2016-17

Na zimním stadionu Haerbinské sportovní akademie skončilo mistrovství Číny 2016-17 a celostátní turnaj chlapců do 18 let. Po třech dnech napínavých zápasů zvítězil Haerbin, stříbrnou medaili získal Peking a na třetím místě se umístil tým z města Qiqihaer.

Hlavní silou pekingského týmu byli hráči, kteří studují v Americe a hrají tam hokej. Využili vánočního volna a přijeli na turnaj, někteří dokonce dorazili do Pekingu 24. prosince a 25. už spěchali do Haerbinu. Celý tým absolvoval pouhé dva společné tréninky.

Peking vs. Qiqihaer

Po zápase hlavní trenér pekingského týmu Jiří Novák shrnul zápas a plně potvrdil, že kluci podali vynikající výkon. V dalším utkání Peking čelil o poznání tvrdšímu oříšku – tradičnímu soupeři z města Haerbin, kterému nakonec podlehl a získal druhé místo.

Po zápase hlavní trenér uvedl, že mnoho hráčů pekingského týmu ty z Haerbinu převyšovalo jak technikou tak dovednostmi, ale nebylo dost času na sehrání. Z tohoto pohledu se nemohli rovnat s týmem, který spolu hraje odmalička. Jiří Novák zalitoval, že mít dva týdny na tréninky, určitě by vyhráli!

Generální tajemník Čínského hokejového svazu Yu Tiande řekl: „Síla hráče se neodvíjí od toho, kolik odehrál let, ale kolik odehrál zápasů.“ Pro tým jsou společné tréninky a čas k sehrání neobyčejně důležité.

Při hokejovém mistrovství světa mužů čínský tým sestoupil a čínský hokej prochází obdobím přehodnocování, nicméně hokejoví snílci neklesají na mysli a bojují dál. Pílí a odhodláním usilují o splnění slibu, který si dali.

Kluci z Pekingu, do toho – příští rok opět zabojujeme!

Více ZDE

 

Výchova silné poslední obranné linie – Brankářský tréninkový kemp Pekingského hokejového svazu (BHA)

Není pochyb, že v zápase je brankář nepostradatelný. Jeho úroveň, technika i psychika mají významný vliv na celý zápas. Je potřeba pravidelného tréninku, aby hráči dokázali v zápasech reagovat na všechny situace.

Hlavní úloha trenéra brankářů je dopomoci jim k vyšší technické i celkové úrovni a připravovat tréninky s ohledem na věk i dovednosti. Při správné skladbě tréninků, dobré organizaci a rozumné zátěži může růst výkonnost rychleji. Mládež je možné dle věku zhruba rozdělit do tří tréninkových skupin: 6-12, 12-16, 16-19. Profesionální týmy mají různé typy tréninků během přípravy, sezony i přestávky, aby dosahovaly co nejlepších výsledků.

31. října 2016 začal pekingský brankářský tréninkový kemp pod taktovkou hlavního trenéra pekingského týmu Jiřího Nováka a trenéra brankářů Jiřího Hájka. Účastnilo se ho 22 brankářů z šestnácti škol.

Jiří Hájek uvedl: „Gólmanské umění je nejtechničtější z celého hokejového řemesla. Podle toho je potřeba přistoupit i k tréninku mladých brankářů. Důležitá je trpělivost jak malých brankářů, tak jejich trenérů a i jejich rodičů. Není potřeba v tréninku mladých brankářů pospíchat a předbíhat v těžších a těžších technikách. Je důležité vytvořit pevné a kvalitní základy, na kterých se dá v budoucnu stavět a bez problémů, s mezerami v základech, učit složitější brankářské techniky. Malým hráčům chyby tolerujeme a zrovna tak má právo na toleranci i malý brankář.“

„Brankářský trenér by měl učit techniky a ne styl. Styl si brankář vytvoří sám na základě individuálních schopností a tělesných předpokladů. Kluky by mělo chytání bavit a neměli by se bát, že něco zkazí. Není důležité jaký je teď, ale jaký může být.“

Oba trenéři se pečlivě věnovali svěřencům a trpělivě opravovali každou chybu.

Největší veselí vyvolala „výměna pozic“ a soutěž ve střelbě, aby se brankáři dokázali lépe vžít do útočníka a lépe chytat.

Více ZDE