V Karlově Studánce dýchají děti z Ťiang-su čistý vzduch

V Karlově Studánce dýchají děti z Ťiang-su čistý vzduch

Už zhruba 200 dětí a pár desítek dospělých z Číny poznalo jak „chutná“ nejčistější vzduch ve střední Evropě. Umožnily jim to pobyty v Horských lázních Karlova Studánka v Jeseníkách, kam malí Číňané s doprovodem dorazili letos v létě už potřetí.

Poprvé zavítali čínští školáci ze smogem zamořených velkoměst do Jeseníků v roce 2015. Více než 10 tisíc kilometrů za čistým vzduchem tehdy absolvovalo 79 dětí ze Šanghaje a Tchienťinu ve věku devět až 11 let. Loni pak lázně hostily 40 dětí z Pekingu a stejný počet dětí z Che-pej. „Letos u nás byly děti již potřetí, v červenci přijelo 39 dětí a 10 dospělých z oblasti Ťiangsu,“ prozradila obchodně provozní manažerka státního podniku Soňa Köhlerová.

Dodala, že pro malé Číňany byl připraven vždy celodenní program, který vedla skupina rekreologů a tlumočníků. „V dopoledních hodinách absolvovali lázeňské procedury, zejména inhalace, dechové a taneční rehabilitace, solnou jeskyni či nordic walking,“ popsala s tím, že v odpoledních hodinách měly děti naplánovány kulturní a sportovní programy.

„Snažili jsme se jim formou her ukázat naše tradice, například Velikonoce a Vánoce. Také poznaly blízké okolí našich lázní jako Praděd, Nedělní školu Stránské, Ekofarmu Karlovice nebo Pradědovu galerii v Jiříkově,“ nastínila zástupkyně ředitele. Stejně jako v předešlých dvou letech hradila pobyt čínských dětí Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce společně s partnery. Podle Köhlerové přinášejí pobyty školáků Číně Horským lázním Karlova Studánka mezinárodní spolupráci a jsou pro lázně velkou propagací.

„Letos k nám sice zatím nedorazili žádní jiní hosté z Číny, ovšem v předešlých turnusech ano. Přijeli lékaři z provincie Che-pej, zajímali se o naši rehabilitační péči a přírodní zdroje, které jsme mimo jiné letos rozšířili o těžbu vlastní rašeliny,“ poukázala obchodně provozní manažerka a s úsměvem přiznala, že starat se o malé Číňany je velkou výzvou pro všechen personál. „Protože všechny děti mluví pouze čínsky.“

Právo, 26.9.2017, str. 08, Příloha 

Foto: Horské lázně Karlova Studánka