Hrad plánuje velkou cestu Zemana do Číny

Hrad plánuje velkou cestu Zemana do Číny

Podpora politiků v Číně pomáhá byznysu, tamní trh je důležitý pro PPF i Škodu Auto.

Velký palác lidu v Pekingu přivítá na podzim po deseti letech českou hlavu státu. Bude to teprve podruhé v moderní historii, kdy se český prezident setká se svým čínským protějškem na jeho domácí půdě.

„Pan prezident má pozvání, které předal náměstek Song Tao při přijetí v rámci česko-čínského investičního fóra a které bychom rádi využili ve spojitosti s oslavou 65. výročí bilaterálních styků v tomto roce,“ řekl HN šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Podle Kmoníčka nebude výprava do Číny první možností pro setkání Miloše Zemana se Si Ťin-pchingem: „První příležitostí, kde se neformálně prezidenti protnou, je zahájení olympiády v Soči.“

Zemanova cesta do Číny a přijetí na nejvyšší úrovni je dobrou zprávou pro řadu českých firem. Na rozdíl od evropského trhu ten asijský i v době finanční krize roste – tamní zákazníci jsou čím dál důležitější pro mladoboleslavskou Škodu Auto, s Home Creditem chce v zemi expandovat skupina PPF.

„Ve stabilizovaných demokraciích není podpora vlády byznysu moc potřeba, v autoritativněji řízených zemích to je naopak. Čína je sice tvrdá země, kde se musíte prosadit, ale když vlády nemají dobré vztahy, firmám to uškodí,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který dříve pracoval vevedení Škodovky. Podobně hovoří i někdejší český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář, který loni pracoval jako emisar PPF v Číně: „Už jen tím, že přijede na návštěvu nejvyšší představitel, hlava státu, něco vyjadřujeme. Obdobně jako druhá strana něco sděluje svým pozváním.“

Do Číny zamířil jako první český prezident Václav Klaus v roce 2004, jeho předchůdce Václav Havel naopak dlouhodobě kritizoval tamní komunistický režim. Podobně jako Klaus i Zeman zdůrazňuje, že obhajoba lidských práv nesmí poškozovat české ekonomické zájmy. Totéž tvrdí i končící premiér Jiří Rusnok, jehož vláda se snažila vztahy s Čínou či Ruskem zlepšit. „Mým cílem bylo udělat restart česko-čínských vztahů, protože po některých epizodách za expremiéra Jana Fischera a hlavně bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ty vztahy nebyly nejlepší,“ prohlásil Rusnok v rozhovoru pro HN. Zastánci užší spolupráce s Čínou mají v odcházejícím kabinetu silné slovo, ministrem zahraničí je bývalý šéf Česko-čínské smíšené obchodní komory Jan Kohout, premiérovým poradcem pro vztahy s Čínou je pak zakladatel komory Jaroslav Tvrdík.

Hospodářské noviny, 21. 1. 2014, strana 1