Jarní svátky patří k nejdůležitějším tradičním svátkům nejen v Číně

Jarní svátky, zvané čínsky čchun-ťie, patří k nejdůležitějším tradičním svátkům, který se slaví nejen v Číně a v zemích ovlivněných čínskou kulturou, ale dnes již téměř po celém světě.

Jarními svátky začíná Nový rok podle tradičního čínského kalendáře. Počátek čínského roku je pohyblivý. Spadá na druhé novoluní po zimním slunovratu. Obvykle to bývá mezi koncem ledna a koncem února. V roce 2018 toto datum připadne pátek 16. února.

Podle tradičního čínského horoskopu každý rok symbolizuje jedno ze zvířat zvěrokruhu. Rok 2018 představuje pes, který je považován za spravedlivého a loajálního tvora.

Lidé se na příchod Jarních svátků a Nového roku připravují již několik týdnů předem. Uklízí se v domácnosti, aby se vymetlo vše špatné z minulého roku. Vyvěšují se lucerny z červeného papíru. Na dveře se dodnes nalepují barevné tisky se šťastnými průpovídkami. Tradičně se uklízely domácí oltáře buddhistických a taoistických božstev. Papírové obrázky božstev se pálily a nahrazovaly novými. Říkalo se, že se bohové posílají zpět do nebes.

Na novoroční svátky se musí sejít celá rodina. Dodnes je zvykem cestovat i na velké vzdálenosti, aby se všichni mohli na svátky znovu setkat. Den před Novým rokem se připravuje slavnostní večeře. Obvyklým jídlem jsou masové nebo zeleninové taštičky, které připravuje celá rodina. Jí se i další pokrmy, zejména ty, které symbolicky vyjadřují bohatství a hojnost, jako například různá semena nebo ryby.

Oblíbenou novoroční zábavou jsou ohňostroje a rachejtle. Tradičně byly zhotovované z bambusu a střelného prachu. Podle čínských legend takto kdysi lidé vyháněli zlého tvora, který každoročně pustošil vesnice. Netvor se bál hluku a také červené barvy. Proto se od té doby zdobí domácnosti ozdobami z červeného papíru a lidé nosí nosí oblečení v červené barvě.

První den Nového roku je zvykem blahopřát starším členům rodiny. Dětem se obvykle dávají drobné peněžní dary v ozdobných červených obálkách. Pořádají se lví a dračí tance v maskách, které pestrými barvami a hlukem mají odhánět zlé síly.

Na rozdíl od bohatých oslav prvních dvou dní Nového roku je třetí den považován za nepříznivý, kdy by se lidé měli zdržovat doma.

Oslavy pokračují od čtvrtého do patnáctého dne. Oslavují se různá božstva, a lidé navštěvují chrámy, kde pálí obětiny. Patnáctého dne se slaví Den luceren. Na ulicích se objevují pestrobarevné papírové lucerny a doma lidé zapalují svíčky. Tímto dnem oslavy novoročních svátků končí.

Jarní svátky se původně slavily v zemích ovlivněných čínskou kulturou. Vsoučasnosti však barvité oslavy Nového čínského roku patří k oblíbeným mezinárodním svátkům.

Helena Heroldová

Autorka je sinoložka