Symbolika a čínský nový rok

Čínská kultura dává velký důraz na symbolismus. Od starověku kladou Číňané skryté významy a hluboký smysl v podstatě všemu v životě. Tak není překvapivé, že i barvy mají velkou důležitost. Čína nevidí oheň jako symbol destrukce a nebezpečí jako jiné národy, ale považuje ho za velice užitečný, prospěšný a dobrý. Protože červená je barva ohně, je považována za znamení štěstí a prosperity.

 

Na čínský nový rok dávají dospělí dětem červené obálky s penězi. Pro děti peníze, které v tomto období dostanou, často představují kapesné na celý rok. Obálka je červená právě proto, že červená je barva štěstí. Červená je i důležitou barvou při svatbách a nevěsta musí mít alespoň jedny šaty červené.

Velkou roli v čínských věštebných praktikách hrála symbolika zvířat a prvků. Odvozovaly se od nich charakteristiky světových stran, barev, chutí, ale i lidských povah. V tradičním kalendáři jednotlivá zvířata přikládala významy nejen celému roku, ale i kratším časovým úsekům, například hodinám během dne i noci. V šedesátiletém cyklu se vystřídá celkem dvanáct zvířat v kombinaci s pěti prvky, kterými jsou dle čínské tradice voda, dřevo, oheň, země a kov.

Na obrázku vidíte čínský zvěrokruh.