Asociace krajů ČR se zapojí do spolupráce s Čínou

Asociace krajů ČR se zapojí do spolupráce s Čínou

V Plzni se dnes, den před Bilanční konferencí krajů, uskutečnilo jednání Asociace krajů České republiky (AKČR), na kterém došlo k rozhodnutí maximálně se zapojit do Plánu ekonomické a obchodní spolupráce mezi Čínou a Střední a Východní Evropou, který byl čínským premiérem představen minulý týden ve Varšavě a který dnes hejtmanům dále prezentovala zástupkyně čínského velvyslance v ČR.

 

Asociace krajů proto uložila svým členům, aby rozpracovala kompletní a detailní postup, jak konkrétně se do ekonomického plánu zapojit. Zároveň požádala Smíšenou česko čínskou komoru vzájemné spolupráce o rozpracování projektů vyplývajících z Plánu ekonomické a obchodní spolupráce mezi Čínou a SVE.

Trend navazování spolupráce v oblastech ekonomiky a obchodu mezi Evropou a Čínou vyvrcholilo na 2. Ekonomickém fóru Číny a států Střední a Východní Evropy ve Varšavě, na kterém se čínský premiér Wen Ťi-Pao sešel s 16 premiéry středoevropských a balkánských zemí a přivezl s sebou delegaci tří set čínských podnikatelů. Asociace krajů považuje za správné, že se jednání zúčastnil také český premiér Petr Nečas, který při té příležitosti řekl, že české podniky mají velkou šanci uspět při získávání čínských investic díky své silné průmyslové a inovativní tradici. „S tímto postojem souhlasíme a proto se snažíme spolupráci prohloubit a převést do konkrétní podoby,“ komentoval slova premiéra Nečase předseda AKČR Michal Hašek.

Členové AKČR dnes vzali na vědomí memorandum o spolupráci mezi AKČR a Chinese People’s Association for Friendship with Foreign Countries, tedy obdobou tuzemské asociace v Čínské lidové republice, která bylo podepsáno na březnové návštěvě představitelů krajů v Číně. Memorandum tak stvrdilo již delší dobu budované vzájemné vztahy českých krajů s čínskými provinciemi, které mají za cíl užší spolupráci jak v oblastech ekonomiky a obchodu, tak v oblastech vědy a techniky, kultury, ekologie, turistiky a sportu.

 

Máme nejlepší předpoklady  zapojit se efektivně

„Právě díky této dlouhodobě budované spolupráci máme ty nejlepší předpoklady se do tohoto plánu efektivně zapojit. Musíme udělat vše, abychom do našich regionů přivedli investory, abychom podpořili rozvoj malého a středního podnikání například v oblasti cestovního ruchu a vytvářeli tak podmínky pro vznik nových pracovních míst. K tomu nám spolupráce s čínskými partnery a společnostmi může zásadně pomoci,“ řekl předseda AKČR Michal Hašek. Již dříve některé kraje uzavřely partnerství s jednotlivými čínskými provinciemi, například Plzeňský kraj s provincií Zhejiang nebo Karlovarský kraj se správním obvodem čínského Pekingu Changping. Jihomoravský kraj zase zamýšlí uzavřít partnerství s čínskou provincií Hebei.

V této části Číny ostatně leží také Farma československo – čínského přátelství, jejíž zástupce ve středu přijal na krajském úřadu právě hejtman Michal Hašek. „Nikdy jsme se netajili snahou o skutečně úzkou obchodní a ekonomickou spolupráci s čínskými regiony, naopak se k ní dlouhodobě jako kraje hlásíme a považujeme ji za jeden z důležitých faktorů při budoucím rozvoji našich regionů. Obzvláště s postupujícími ekonomickými problémy Evropy je navazování spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa zcela bezpodmínečné,“ komentoval předseda AKČR.

Kromě nastavení pravidelné komunikace představitelů obou asociací je obsahem memoranda také společný záměr zkoordinovat svou spolupráci v ekonomických i obchodních oblastech, zaměřit se na kooperaci v rámci průmyslu, vzájemných investic, budování infastruktury, ale také rozvoje dnes nezbytných high-technologiích či nových zdrojů energie. Spolupráce však nebude probíhat „pouze“ v oblasti ekonomiky a obchodu, ale také ve vzájemné výměně informací a poznatků vědy včetně výměnných stáží právě s důrazem na vzdělávání se a poznávání nejnovějších technologií.

Zdroj: Oficiální zpráva Asociace krajů ČR