Čínský velvyslanec vyzdvihl příklad úspěšné spolupráce

Čínský velvyslanec vyzdvihl příklad úspěšné spolupráce

Čínský velvyslanec Jeho Excelence pan Yu Qingtai spolu s chotí podnikl dne 30. září 2013 cestu do jednoho z regionů ČR, na Náchodsko, kde existuje příklad velmi úspěšné česko-čínské spolupráce. Jeho návštěva byla důkazem toho, že ČLR má zájem na tom rozvíjet vzájemné vztahy a spolupráci i mezi jednotlivými regiony obou zemí. Na této cestě se podílela i Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, neboť její prezident Jan Birke je zároveň i starostou města Náchoda a do tohoto regionu pana velvyslance pozval.

 

IMG_4334Nejprve zamířil pan velvyslanec do Hradce Králové, kde se setkal s hejtmanem Lubomírem Francem a členy Rady Královéhradeckého kraje. Následně odcestoval do Náchoda, kde jeho kroky vedly na náchodskou radnici. Zde ho slavnostně přijali představitelé města v čele se starostou Janem Birke, který pana velvyslance doprovázel i při jeho dalším programu.

 

Po přijetí v historických prostorách radnice a zápisu do zdejší pamětní knihy zamířil pan Yu Qingtai prohlédnout si jeden z tradičních klenotů zdejšího podnikání, náchodský Pivovar Primátor. Prostory a výrobu ukázal panu velvyslanci a jeho doprovodu ředitel pivovaru pan Josef Hlavatý. Ten také panu velvyslanci sdělil, že čínský trh je i pro regionální pivovar, proslulý produkcí pivních speciálů, zajímavý a aktuálně o něj usiluje. Pan velvyslanec po prohlídce sdělil, že to byla velmi zajímavá návštěva.

 

12345678910111213141516171819202122232425

 

Poté pan velvyslanec odcestoval na radnici do nedalekého Červeného Kostelce, města proslulého tradičním mezinárodním folklorním festivalem. Zde ho přijali pánové starosta Petr Mědílek a místostarosta Richard Bergmann. Právě oni požádali pana velvyslance o laskavost a zprostředkování pozvání na už 60. ročník folklorního festivalu v příštím roce některému z čínských souborů. „Už jsme tady čínský soubor měli a byl vynikající. Na velké výročí festivalu vybíráme soubory z atraktivních zemí a Čína mezi ně patří,“ řekl velvyslanci starosta Petr Mědílek. Yu Qingtai mu s laskavostí odvětil, že zastoupení čínské ambasády je připraveno udržovat kontakty i v kulturní oblasti a proto věří, že o pozvání na festival bude zájem.

 

IMG_2532Po tomto přijetí už se pan Yu Qingtai vydal do zdejšího závodu společnosti Saar Gummi Czech, která patří čínskému koncernu CQLT. Společnost je členem Komory a její výroba je zaměřena na gumová těsnění pro automobilový průmysl. Vlastní provoz představil panu velvyslanci osobně generální ředitel firmy Jan Tichý.

Ten spolupráci s čínským koncernem označil za oboustranně výhodnou. Zdejší závod je jedním z vůbec nejlepších na světě ve vytlačování těsnění a může proto pomáhat ostatním členům skupiny včetně samotných čínských závodů. Čínský koncern však svým kapitálem umožňuje růst podniku, který tak v posledních letech rozšiřuje na východě Čech výrobu, dává zaměstnání stovkám lidí a vytváří další pracovní místa, investuje desítky milionů korun a podstatně zvyšuje tržby.

 

IMG_2540Pan velvyslanec prohlásil, že z návštěvy této společnosti má radost. „Věřím, že Vaše podniky dosáhnou dalších úspěchů a výsledků. Příklad Vašeho úspěchu je dobrý pro další čínské, české a evropské podniky, jak by mohly společně a do budoucna rozvíjet spolupráci, která je výhodná pro obě strany,“ uvedl YuQingtai. Následně řediteli firmy předložil návrh, aby velvyslanectví mohlo tento příklad úspěšné spolupráce prezentovat, aby si více českých a čínských společností uvědomilo, jak lze ku prospěchu rozvíjet vzájemné vztahy s partnery.