Sedm zemí včetně Francie a Koreje zjednodušilo procesy vyřizování víz

Sedm zemí včetně Francie a Koreje zjednodušilo procesy vyřizování víz

Jarní čas je ideální pro výlety. V posledním roce zjednodušily některé země proces vyřizování víza čínským občanům, např. zkrátily dobu vydání víza, snížily správní poplatek, poskytují více vstupů apod.. Náš turistický kanál zpracoval nové změny ve vízových politikách některých států, které nyní předkládá čtenářům.

 

Francie: Vyřízení žádosti o vydání víza do 48 hodin

Francouzský velvyslanec v Číně Jacques Pellet oznámil dne 18. 3. 2014, že při příležitosti 50. výročí založení diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií přišel konzulát francouzského velvyslanectví se změnami procesů vyřizování víza. Např. žádosti o krátkodobá víza do Francie budou vyřízena do 48 hodin; zruší se teritoriální příslušnosti konzulárních oddělení a tudíž čínský občan může požádat na kterémkoliv konzulátu; není potřeba přeložit všechny dokumenty (stačí přeložit potvrzení o práci do francouzského jazyka nebo anglického jazyka); a těm, kteří často cestují do Francie, budou vydávána krátkodobá víza s platností 1-5 let.

 

Itálie: Vízum do pěti dnů pro ty, kteří již měli vízum v rámci Schengenu

Příslušný orgán Itálie oznámil, že od března 2014 dostane žadatel, který již někdy měl vízum v rámci zemí Schengenu, vízum do pěti dnů; žadatelé, kteří poprvé žádají o schengenské vízum, mohou podat žádost přes kvalifikovanou organizaci; zrušena byla také nutnost osobní schůzky na konzulátu.

 

USA: Online rezervační systém

Americké velvyslanectví poprvé zprovoznilo online rezervační systém dne 16. 3. 2013. Žadatel může přes nový online rezervační systém rezrevovat osobní schůzky a kontrolovat stav své žádosti; nová je hot linka pro bezplatnou rezervaci nebo zjištění stavu žádosti; dále velvyslanectví umožňuje žadatelům vyzvednout pas na kterékoliv z 900 poboček bank CITIC po celé Číně. S novým online rezervačním systémem budou žadatelé moci podat žádost bez nutnosti osobní přítomnosti, pokud nejde o imigrantská víza.

 

Nizozemí: Možnost nechat se zastoupit při žádosti o vízum

Od září 2013 začalo Nizozemí zjednodušovat vyřizování žádosti o víza. Jen žadatelé o dlouhodobé vízum (déle než 90 dní) budou nadále povinni podat žádost osobně na konzulátu, ostatní se mohou nechat zastoupit. K prokázání zastoupení postačí: plná moc podepsaná žadatelem, originál a kopie občanského průkazu zástupce; možnost rezervace schůzky do pěti dnů; možnost rezervace a podání žádosti o vízum, a to i přes webovou stránku, call centrum Vízového centra Holandska, kvalifikované cestovní agentury nebo společnosti uznané nizozemským velvyslanectvím; získání speciální služby přes oranžový, modrý nebo ADS tunel.

 

Británie: Snížení poplatku

Británie, známá svým striktním požadavkem, snížila poplatek za vyřízení žádosti o vydání víza na 80 liber; od listopadu 2013 je umožněno podání žádosti přes některé cestovní agentury; existuje vyřizování vízových záležitostí pro VIP „až k dveřím po celé Číně; od léta 2014 bude žádost o vízum obchodního účelu vyřízena do 24 hodin.

 

Nový Zéland: Více vstupů na vízum s platností na dva roky

Víza s platností na dva roky budou mít automaticky možnost více vstupů.

 

Jižní Korea: Rozšíření dosahu víza s více vstupy

Manžel nebo nezletilé děti turisty s vízem s více vstupy mohou nově dostat stejné vízum. Držitel oprávnění ubytovacího hotelu s členskou kartou v hodnotě více než 30 milionů KRW (v přepočtu zhruba 27 000 USD) dostane vízum pro více stupů. Turisté s bytem v Pekingu a Šanghaji a studenti z kterékoliv ze 112 vysokých škol zařazených v „Projektu 211“ mohou získat vízum pro více vstupů.

Kromě výše uvedeného zrušil Mauricius vízovou povinnost čínských občanů, v Jordánsku mohou čínští občané žádat o vízum na místě, i Thajsko chystá zrušení vízové povinnosti pro čínské občany.

Zdroj: people.cn