Vzrůstající úroveň česko-čínských vztahů potvrdila další významná delegace

Vzrůstající úroveň česko-čínských vztahů potvrdila další významná delegace

Novou etapu česko – čínských vztahů potvrzuje v posledních několika měsících zvýšená frekvence vzájemných setkávání a delegací mezi Českou republikou (ČR) a Čínskou lidovou republikou (ČLR). Jednou z nich byla ve dnech 3. – 8. 12. 2014 návštěva delegace vedená ministrem mezinárodního oddělení CPC a místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění panem Wang Jiarui. Pan ministr v ČR absolvoval řadu důležitých jednání o vzájemné spolupráci mezi oběma zeměmi v mnoha oblastech.

 

Během své návštěvy byl přijat prezidentem ČR panem Milošem Zemanem, kterému předal pozdravy od čínského prezidenta. Hlavním tématem setkání, které navazovalo na návštěvu pana prezidenta v ČLR, byla především ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi. Diskutovalo se o zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Šanghají či o leteckém průmyslu. Hovořilo se také o spolupráci českých a čínských regionů, jejíž základy jsou neustále prohlubovány. Dalším tématem byly kulturní výměny. Debata se dotkla také investic čínských společností v ČR, které směřují do cestovního ruchu, zemědělství, vědy a technologií.

 

cpc_IMG_3993cpc_IMG_3998cpc_IMG_4015cpc_IMG_4025cpc_IMG_4057cpc_IMG_4060cpc_IMG_4063cpc_IMG_4077cpc_IMG_4081cpc_IMG_4091

 

Pan Wang Jiarui byl během své návštěvy přijat předsedou vlády ČR a předsedou ČSSD panem Bohuslavem Sobotkou, který mu představil priority vlády. Patří mezi ně přímé letecké spojení mezi Prahou a Šanghají, které by se mělo stát mostem pro stále se rozvíjející turistických ruch a cesty podnikatelů. Kromě rozvoje cestovního ruchu patří mezi další priority například vytvoření společných česko-čínských technologických zón v Moravskoslezském kraji i v ČLR. Setkání se proto zúčastnil i hejtman tohoto kraje pan Miroslav Novák. Budoucnost spolupráce obou zemí je pak spatřována ve spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, technologiích a ve vzdělávání.

 

cpc_IMG_4015bBohuslav Sobotka informoval pana ministra o podpoře spolupráce mezi Evropskou unií a Čínou v rámci strategického partnerství a o rozvoji projektů ČR ve formátů šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny.

Během svého pobytu se pan Wang Jiarui setkal i s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR panem Janem Hamáčkem, ministrem zahraničních věcí ČR panem Lubomírem Zaorálkem, ministrem financí ČR panem Andrejem Babišem a navštívil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR.

Uskutečnilo se také setkání u kulatého stolu na téma rozvoje spolupráce mezi ČR a ČLR. Bylo i příležitostí ohlédnutí se za rokem, v němž ČR a ČLR oslavily už 65 let vzájemných diplomatických vztahů. Kulatého stolu se zúčastnila řada významných čínských hostů včetně velvyslankyně ČLR v ČR paní Ma Keqing, viceprimátora Pekingu pana Zhang Yankun, představitelů mezinárodního oddělení CPC a dalších. Za českou stranu byl přítomen mimo jiné také ministr průmyslu a obchodu pan Jan Mládek či ministr zdravotnictví pan Svatopluk Němeček. Setkání se zúčastnili též představitelé Komory včetně prezidenta Komory pana Jaroslava Tvrdíka.

Během svého pobytu v ČR si čínská delegace prohlédla Pražský hrad, ale také historické centrum Prahy, které se těší stále větší návštěvnosti z řad čínských turistů, a některé zdejší památky. Delegace zavítala také do Centra pohybové medicíny.

 

cpc_IMG_4091Následovaly cesty do dalších částí České republiky.V Karlových Varech navštívili členové delegace závod na výrobu křišťálu Moser a prohlédli si město. Pan Wang Jiarui se v Karlových Varech sešel s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje panem Miloslavem Čermákem. V Plzni nemohla chybět prohlídka zdejšího pivovaru Prazdroj. Pan Wang Jiarui se v Plzni setkal s ministrem vnitra ČR panem Milanem Chovancem, hejtmanem Plzeňského kraje panem Václavem Šlajsem a primátorem města panem Martinem Zrzaveckým. Členové delegace zavítali také do Brna, kde je přijal hejtman Jihomoravského kraje pan Michal Hašek. Na jihu Moravy si prohlédli i Státní zámek Lednice a zdejší Kongresové centrum. Poté se delegace přesunula do Bratislavy.