Poklady staré Číny nabídly mimořádný zážitek

Poklady staré Číny nabídly mimořádný zážitek

Mimořádným kulturním zážitkem se stala výstava Poklady staré Číny, která se od 8. srpna do 9. listopadu 2014 konala v Císařské konírně Pražského hradu. Vystavené artefakty, staré stovky a tisíce let, se těšily velkému zájmu veřejnosti.

 

Podle statistik Správy Pražského hradu spatřilo výstavu celkem 24 663 zájemců. Pro zajímavost je možno uvést, že například 2 475 návštěvníků využilo rodinného vstupné a 1 658 návštěvníků bylo ze základních, středních a vysokých škol.

Na výstavě bylo vůbec poprvé v České republice ke spatření více než devadesát předmětů nevyčíslitelné umělecké a historické hodnoty, které patří k tomu nejlepšímu z bohatých sbírek několika čínských muzeí. Představené památky reprezentovaly hlavní historická období vývoje čínské civilizace od jejího počátku v období neolitu až po dobu vlády poslední dynastie Čching. Nechyběla zde dokonce ani část osmého divu světa – dva vojáci terakotové armády.

 

MT0A0001MT0A0073MT0A0067MT0A0027MT0A0015MT0A0034MT0A0066MT0A0037MT0A0004MT0A0021MT0A0039MT0A0044

Foto: Ⓒ Milan Marenčák

 

Koncepce a celá organizace výstavy včetně zápůjček vzácných děl se za značného úsilí připravovaly zhruba rok. Díky tomu však exponáty, které je jinak možno zhlédnout pouze v muzeích sídlících v místech nálezů, mohli zájemci o starobylou čínskou kulturu obdivovat přímo v srdci Evropy, aniž by za nimi museli cestovat přes celý svět jako tisíce jiných zájemců.

Výstava byla jedním z největších projektů v rámci česko-čínských kulturních vztahů, a to v roce, kdy si Česká republika a Čínská lidová republika připomínají už 65 let od navázání vzájemných diplomatických styků. Právě výstava Poklady staré Číny patřila k předním aktivitám uspořádaným při této příležitosti.

Na uspořádání výstavy se společně podílely Správa Pražského hradu, Art Exhibitions China a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce. Exponáty zapůjčily Historické muzeum Ša’an-si, Nankingské muzeum a Muzeum letního paláce v Čchen-te.