Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v Číně setká s premiéry zemí střední a východní Evropy a Číny

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v Číně setká s premiéry zemí střední a východní Evropy a Číny

Premiér Bohuslav Sobotka navštíví ve dnech 21. – 27. listopadu 2015 Čínskou lidovou republiku. Během oficiální návštěvy se zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy ve městě Su-čou. Jednat bude také s prezidentem a premiérem ČLR a zástupci Šanghaje, Pekingu a provincie Hebei. Hlavními prioritami cesty je rovněž rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství, zdravotnictví cestovního ruchu, energetiky či průmyslu.

 

Pro Českou republiku je účast na čtvrtém summitu předsedů vlád 24. listopadu 2015 příležitostí k prohloubení široké bilaterální spolupráce s Čínou a k dalšímu rozvoji strategického partnerství EU-ČLR. Aktivní účast v platformě 16+1 je i součástí českého zapojení do čínské iniciativy Hedvábná stezka (One Belt, One Road).

Hlavními tématy jednání českého a čínského předsedy vlády, na jehož pozvání premiér Sobotka zamíří do Číny, bude potvrzení zájmu obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání hlavních priorit v oblasti česko-čínské spolupráce. Mezi ně patří podpora cestovního ruchu, spolupráce v oblasti zdravotnictví, energetiky, průmyslu, technologií a také zemědělství.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v rámci své oficiální cesty do Číny zúčastní ekonomického fóra a setká se se zástupci provincií Šanghaj, Peking a Hebei. Dále navštíví šanghajský závod Škoda Auto a setká se s řadou vrcholných představitelů nejvýznamnějších finančních institucí nejenom Číny, ale celého světa, jako jsou ICBC, China Development Bank a China Construction Bank.

Premiéra Bohuslava Sobotku doprovodí na jeho cestě do Číny ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr dopravy Dan Ťok a také početná podnikatelská delegace.

Současná vláda významně zlepšila česko-čínské vztahy a návštěva ČLR je dalším důležitým krokem v jejich úspěšném rozvoji.

Vláda České republiky přijala od loňského dubna řadu konkrétních kroků ke zjednodušení vízového režimu, posílila stávající konzulární pracoviště v Pekingu a v Šanghaji, otevřela generální konzulát Čengdu a nová outsourcingová vízová centra.

Zdroj: vlada.cz